Pomocy!

Co czytaliśmy w życiu swym i co wywarło na nas szczególne wrażenia (zrówno pozytywne jak i negatywne).
Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Pomocy!

Postautor: korbek » czwartek, 15 grudnia 2011, 09:18

Tym razem miłość do motocykli odcisnęła piętno na pracy licencjackiej (filologia ang.) mojego plecaczka. Niedawno zrobiła prawko, więc wybrała sobie następujący temat: "Stosunek mężczyzn do kobiet na motocyklach w kulturze amerykańskiej" i potrzebna jej pomoc. Na początek musi udowodnić, że motocykle są mocno zakorzenione w kulturze amerykańskiej. Ze znalezieniem filmu raczej nie ma problemu (np.: Easy Rider), ale w przypadku pozycji w literaturze zaczynają się schody.. I tu zwracam się o pomoc: czy znacie jakieś dzieła na ten temat? Tutaj najlepiej pasowałyby jakieś monografie albo książki.
Dopiero wtedy może przejść do właściwego zagadnienia i tu kolejna prośba: czy spotkaliście się z artykułami (niestety liczą się tylko w wydrukowane), filmami, książkami itp. o kobietach na motocyklach? Z góry dzięki.. :)

Awatar użytkownika
rkluczyk
Posty: 1333
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 21:06
Model i rocznik moto.: Motorynka
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontaktowanie:

Postautor: rkluczyk » czwartek, 15 grudnia 2011, 10:32

W Empiku ostatnio mignęła mi książka Martyny Wojciechowskiej "Automaniaczka - od rometa po rajd Dakar" czy jakoś tak. Co do treści zawartych niestety nie wiem nic.

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » czwartek, 15 grudnia 2011, 11:10

Rycerz Jedi jeździł motocyklem i jest książka o tymże
http://wysylkowa.pl/ks942069.html
może też być o vespowcach, ponoć kilku jest wśród nas :mrgreen:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... NYZ3rMjaiw

i film o tym, całkiem fajny oglądałem go daawno temu http://www.alekino.pl/program/full/quadrophenia_12342

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » czwartek, 15 grudnia 2011, 12:34

Super, że się zainteresowaliście, ale niestety chodzi o kulturę amerykańską. Modsi z UK, a Martyna Wojciechowska nie odwiedziła USA na motocyklu. :kwasny:

DeGie

Postautor: DeGie » czwartek, 15 grudnia 2011, 12:48

Ambitnie dziewczyna podeszła do tematu, ale jeśli ma jeszcze możliwość niech pomyśli nad jego zmianą, bo być może będzie się męczyć straszliwie :-/

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » czwartek, 15 grudnia 2011, 13:01


Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » czwartek, 15 grudnia 2011, 13:46

Jestem przekonany, że nie da wybić sobie tego z głowy.. ;)

Awatar użytkownika
mariuszdg
Posty: 3531
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 18:07
Model i rocznik moto.: XJR1300 '07, SPEED TRIPLE R94
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: mariuszdg » czwartek, 15 grudnia 2011, 14:37

korbek.golf pisze:"Stosunek mężczyzn do kobiet na motocyklach w kulturze amerykańskiej"

Korbek po pierwsze, to niech się dziewczę osobiście zaloguje na tym forum, to się bardziej przydamy.

Po drugie tak sformułowany temat, na pierwszy rzut oka jest ciekawy, wydawać by się mogło, że można dużo tu pisać, odkryć jakieś nowy punkt widzenia itd. Niestety tak nie jest. Boję się, że się może okazać ślepą uliczką.

Bo: Motocyklizm w USA od samego początku miał inny charakter niż w na starym kontynencie a już na pewno w PL. Amerykanie mają tułackie życie we krwi, a olbrzymie przestrzenie ich kraju, swoiste pojęcie wolności odcisnęły olbrzymie piętno na ich motoryzacji oraz całej tej kulturze. Kobieta na motocyklu w USA nie jest zjawiskiem dziwnym, rzadkim, niespotykanym.

Wiadomo, że kiedyś było troszkę inaczej, ale trzeba by się przyjrzeć samej genezie ruchu motocyklowego w USA. Na dobre rozwiną się on dopiero po wojnie i jak to w USA często bywało wszystko wyszło z woja ;-) A że tam służyli głównie facety, to oni stanowili większość motocyklową. Wtedy kobieta na moto mogła dziwić, ale dziś już nie. Dlatego stosunek mężczyzn do kobiet motocyklistek w hameryce obecnie może być zbliżony do stosunku mężczyzn do mężczyzn ( :shock: o zgrozo, jak to brzmi).

Proponowałbym przerobić temat na:

"Stygmatyzacja kobiet - motocyklistek w społeczeństwie amerykańskim, prawda czy mit"?

W takim temacie można by przygotować jakieś ankiety, zrobić badania ilościowe i przy użyciu narzędzi statystyki matematycznej coś udowodnić, lub nie. Praca byłaby mniej odtwórcza i wiele wnosiła. Byłaby jakimś zwierciadłem społeczeństwa.

Kurnia nie mam czasu się za dużo rozwodzić, jak znajdę chwilę, to coś tu jeszcze dorzucę od siebie.

Tak dla jasności, to tylko moje zdanie, Twoja luba nie musi się z nim zgadzać i może pozostać przy temacie, przeca mi nic do tego...

A z książek to od wczoraj mam tą:
Obrazek
fajne, fajne. Autorka się przeprowadziła i zmarła w USA, więc tylko pod tym kontem może się ta książka przydać.
"Kto drogi prostuje ten w lesie nocuje..."

Awatar użytkownika
ostry
Posty: 345
Rejestracja: czwartek, 28 maja 2009, 13:53
Model i rocznik moto.: RP2 '00
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Postautor: ostry » czwartek, 15 grudnia 2011, 15:05

:shock:

Mariusz :padam:
Normalnie będę Cię musiał na obozie pociągnąć za język ;)

Awatar użytkownika
Buko
Posty: 289
Rejestracja: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 01:18
Model i rocznik moto.: FJR 1300
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Buko » czwartek, 15 grudnia 2011, 20:20

mariuszdg pisze: nie mam czasu się za dużo rozwodzić

Się kurka najpierw ożeń raz jeszcze :P :D

Awatar użytkownika
mariuszdg
Posty: 3531
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 18:07
Model i rocznik moto.: XJR1300 '07, SPEED TRIPLE R94
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: mariuszdg » czwartek, 15 grudnia 2011, 20:27

:rotfl: :rotfl:
"Kto drogi prostuje ten w lesie nocuje..."

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4211
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Postautor: artur » czwartek, 15 grudnia 2011, 20:58

korbek.golf pisze: filmami, książkami itp. o kobietach na motocyklach? Z góry dzięki..

Jak miałem z 14 lat to oglądałem film pt. Dziewczyna na motocyklu. W czarno białym telewizorze. Przeżyłem szok. Nie ze wzgledu na motocykl którym jechała. Nie miała nic pod kombinezonem !!!
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

Awatar użytkownika
balth
Posty: 3193
Rejestracja: czwartek, 20 grudnia 2007, 13:09
Model i rocznik moto.: K1300R15
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: balth » piątek, 16 grudnia 2011, 07:05

niech przeczyta HELL'S ANGELS http://merlin.pl/Hell-s-Angel-Historia- ... 03871.html
(wspomnienia Bargera). znajdzie tam parę wskazówek, które może wykorzysta.
bye

balth


Wróć do „Książki.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości