Chëcz

Czego słuchalibyśmy nonstop a czego nigdy.
Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » piątek, 14 sierpnia 2015, 20:48

Tu wszystko jest właściwie. Ale coś tam jeszcze podrzucę.
http://www.telewizjattm.pl/dzien/2015-0 ... ml?play=on

Awatar użytkownika
farba
Posty: 2635
Rejestracja: wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:26
Model i rocznik moto.: Żółta taryfa
Województwo: W-mazowieckie

Chëcz

Postautor: farba » piątek, 14 sierpnia 2015, 20:55

Widzę że waga lepiej przyspiesza niż xjr'a - najpierw masa potem rzeźba :hyhy:

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » piątek, 14 sierpnia 2015, 20:58

Waga już zaczyna spadać, ale myślę, że nadal będę godnie reprezentował forum XJR :)

Awatar użytkownika
mryc
Posty: 865
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 23:49
Model i rocznik moto.: XJR1300 '03 RP06 Extreme Yello
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Chëcz

Postautor: mryc » niedziela, 16 sierpnia 2015, 14:11

https://youtu.be/OGeCKAWTSpk - często lokalesi nie doceniają kultury swojego regionu, lub wręcz nie maja o niej w ogóle pojęcia
Yello "Fly" Submarine
665664515

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » wtorek, 18 sierpnia 2015, 11:14

Tu coś ciekawszego, jeżeli kogoś interesuje ta problematyka - artyści reprezentujący mniejszości etniczne. W Europie robi się wokół tego spory szum, graliśmy w Checzą na dużych, międzynarodowych imprezach/festivalach, gdzie byli ludzie z całej Europy: Bretończycy, Baskowie, Katalończycy, Fryzowie, Walijczycy itp itd.
https://www.youtube.com/watch?v=9LXeal7LEEU

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4211
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Chëcz

Postautor: artur » wtorek, 18 sierpnia 2015, 11:39

Co to są Fryzowie?
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » wtorek, 18 sierpnia 2015, 12:26

mieszkańcy Fryzji :) W Holandii doprowadzili do uznania fryzyjskiego za język urzędowy, mają telewizję itp. Nawet przywrócili fryzyjskie nazwy miejscowości na mapach, Mają spore osiągnięcia w swojej walce o autonomię. Jakkolwiek tę autonomię rozumieją.
Ciekawa sytuacja jest też w Hiszpanii, która zdaniem Katalończyków i innych nacji skłąda się wyłącznie z Madrytu. Reszta to Galicja, kraj Basków, Andaluzja i inne - wszędzie odrębne języki lub co najmniej dialekty. Do niedawna mówienie po baskijsku było karane - kiedys podobno nawet ucinali za to palce - o ile chłopaki z Bat Bitten mówili mi prawdę. Nawiasem mówiąc imprezowaliśmy z Baskami i Katalończykami, nie lubią się wzajemnie, Baskowie nazywają Katalończyków "polaccos" co jest wysoce obleżywe - nie wiem czemu.
Tutaj właśnie wyzywany od polaczków kataloński duet Pomada (Juan Maria i jego mała diatoniczna harmonijka o niezapamiętywalnej nazwie i dziewczyna imieniem Helena na tamburynie - Chryste, co można zrobić z tamburynem!) z którym przegraliśmy na festiwalu Liet we Fryzji właśnie. Pozamiatali wszystkich, nawet półtorametrowe Laponki (mówiące o sobie "lud Saami"), które śpiewały stojąc na głowach bardzo dziwne melodie - piszę zupełnie serio :)
https://www.youtube.com/watch?v=6Cl5G0yUKjU

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » piątek, 16 października 2015, 15:03

Miło mi donieśc, że premiera płyty połączona z koncertem promocyjnym odbędzie się 15-go listopada w Filharmonii Kaszubskiej (bo gdzieżby) w Wejherowie. Jeżeli ktoś ma ochotę, to niech kupi bilety, są po dychu (!) także nie bawię się w załatwianie wejściowek - koncert tylko dla przyjaciół.
Bilety tu: http://www.wck.org.pl/koncerty/opis/4022-checz.html w sprzedaży od dziś.
Koncert będzie filmowany, także jak komuś daleko, to będzie miał szansę zobaczyć jak to się odbyło.
Jaram się.

Awatar użytkownika
Holender
Posty: 1796
Rejestracja: sobota, 14 maja 2011, 19:18
Model i rocznik moto.: XJR 1300 RP10 2005
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Olkusz

Chëcz

Postautor: Holender » piątek, 16 października 2015, 19:16

Poooowodzenia! Szkoda że tak daleko...
And any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 247
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 08:41
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2004
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Chëcz

Postautor: Tytus » sobota, 17 października 2015, 07:50

Bitels, czy w dobie Netu i globalnego języka kultywowanie lokalnej kultury (pomijając wartości poznawcze) ma dla Ciebie wymiar lokalny, czy szerszy ?

Awatar użytkownika
pioro
Posty: 1403
Rejestracja: czwartek, 16 stycznia 2014, 16:33
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2013
Województwo: Z-zachodniopomorskie
Lokalizacja: Dania

Chëcz

Postautor: pioro » sobota, 17 października 2015, 13:05

Tytus ... wiem że pytanie nie do mnie, ale zastanawia mnie czy pytając o takie rzeczy, wyobrażasz sobie Polskę bez gwary śląskiej, kaszubskiej, góralskiej czy kresowej. Ja sobie tego nie wyobrażam.
Wiem że zaraz można rozpocząć dysputy, co jest gwarą a co dialektem czy językiem .... bez znaczenia, nie wolno kastrować krajów z ich historii. Bitels ... nisko się kłaniam takim jak Ty, czy Troll (może się zdziwić, że go wymieniam, ale na mazurach zaimponował mi).
Kiedyś się ogarnę, ale jeszcze nie czas na takie wybryki.

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » sobota, 17 października 2015, 15:59

Uważam, że globalizacja, w warunkach państwa demokratycznego, ma niszczycielski wpływ na autonomię, czy wręcz niezawisłość. Ważnym aspektem jest świadomość narodowa, w przypadku Kaszub reprezentwana niemal całkowicie przez język - poza nim niewiele nas odróżnia od Polaków - który polonizuje się w zawrotnym tempie, żeby nie powiedzieć, zanika. Zanika również świadomość narodowa Kaszubów, coraz więcej z nich uważa się za mniejszość etniczną, deklarując narodowość polską. Także wymiar lokalny jest jednocześnie szerszym. Kaszubski jest językiem, jedynym obok polskiego uznanym oficjalnie na terytorium RP. Są odpowiednie kryteria, które językoznawcy stosują, do klasyfikacji co jest gwarą, a co językiem. Niestety wkrótce może się stać językiem martwym.

Awatar użytkownika
Holender
Posty: 1796
Rejestracja: sobota, 14 maja 2011, 19:18
Model i rocznik moto.: XJR 1300 RP10 2005
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Olkusz

Chëcz

Postautor: Holender » sobota, 17 października 2015, 19:32

Szkoda by było...
And any fool knows a dog needs a home,

A shelter from pigs on the wing.

Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 247
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 08:41
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2004
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Chëcz

Postautor: Tytus » niedziela, 18 października 2015, 21:06

Globalizacja, po za tym, że do dupy ma na celu stworzenie matrixa. Tak wykombinowali ci, co faktycznie są masterofpuppets (nie mylić z rządami). Pytając Bitelsa nie miałem w podtekście negacji czegokolwiek, tylko byłem ciekaw co on myśli na ten temat. Różnorodność kulturowa zawsze była obecna w Polsce, podobnie, jak wyznaniowa. To dodaje kolorytu. My mieliśmy Bambrów, po których pozostały w antryjce na ryczce pyry w tytce. ;-)

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » niedziela, 18 października 2015, 22:05

Z dobrodziejstw globalizacji nikt nie chce rezygnować, jest zbyt opłacalna - jeżeli nie można mieć tych trzech rzeczy jednocześnie (czytałem taką tezę w jakimś amerykańskim opracowaniu, w sensie globalizacji, demokracji i niepodległości), to państwa muszą z reguły wybierać między demokracją a niepodległością. W Polsce bardzo ładnie teraz to widać, przed wyborami. A bambrzy, to po prostu niemieccy osadnicy którzy w Wielkopolsce akurat bardzo nie chcieli się asymilować z Polakami ;) U nas na Pomorzu jak i na Śląsku tradycje wspólnego z Niemcami bytowania są dużo bogatsze, podobno na np Mazowszu niemieccy osadnicy też całkiem nieźle się asymilowali. W Wielkopolsce z jakichś przyczyn ta asymilacja się nie udawała, ale nie wiem czemu.

Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 247
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 08:41
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2004
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Chëcz

Postautor: Tytus » środa, 21 października 2015, 08:47

Bitels pisze: A bambrzy, to po prostu niemieccy osadnicy którzy w Wielkopolsce akurat bardzo nie chcieli się asymilować z Polakami

Już pod koniec XIX w. wśród Bambrów nie było ani jednej osoby deklarującej się Niemcem/Niemką. Za to bardzo wiele było małżeństw mieszanych, co raczej nie świadczy o wstręcie do asymilacji.

Bitels

Re: Chëcz

Postautor: Bitels » środa, 21 października 2015, 12:01

Jasne. Zawsze jakoś masz odmienne opinie. Imo 100 - 150 lat to długi okres, kilku pokoleń. W normalnych warunkach astmilacja trwa jedno, góra dwa pokolenia, jeśli wyznanie jest to samo. Pod koniec XIXw Bambrzy być może nie deklarowali już niemoeckiego pochodzenia, ale wciąż byli dwujęzyczni, ubierali się inaczej, trzymali się razem, w kościele siadywali oddzielnie, a przez Polaków nadal byli traktowani z niechęcią, bo budowali dworki jak szlachta, a na sąsiadów patrzeli a góry albo zatrudniali jako parobków.. Zapierała się żaba błota.

Awatar użytkownika
czez
Posty: 1216
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2014, 19:11
Model i rocznik moto.: XR
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Deptak
Kontaktowanie:

Re: Chëcz

Postautor: czez » środa, 21 października 2015, 19:47

To kiedy koncert na zlocie?
ftw

Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 247
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 08:41
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2004
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Chëcz

Postautor: Tytus » czwartek, 22 października 2015, 09:43

Bitels pisze: ale wciąż byli dwujęzyczni

Czy Kaszubi też nie chcą się asymilować kultywując od wielu pokoleń swój język (nie gwarę)? Co złego widzisz w zatrudnianiu polskich parobków ? Jakich mieli zatrudniać skoro innych nie było ? Od kogo mam odmienne zdanie - od historyków ? Moja rodzina tu mieszka od pokoleń i nigdy nie słyszałem, ani w gronie rodzinnym, ani wśród znajomych jakichkolwiek tego typu uwag w stosunku do Bambrów. Wręcz odwrotnie - że byli dobrze zorganizowani, czego skutki do dzisiaj widać.

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » czwartek, 22 października 2015, 13:08

No nie tyle dobrze zorganizowani co sprowadzeni i obdarzeni licznymi przywilejami przez Sasa, co pozwalało im żyć na zupełnie innym poziomie niż poddanym pochodzenia polskiego. Czy Ty wypisujesz te kłamstwa świadomie, zastanawiam się? Czy tak Cię ktoś wprowadził błąd?
I dlaczego niby Kaszubi mieli się asymilować, co Ty wypisujesz?? Mieli się asymilować z najeźdźcą na własnej ziemi? W ogóle co to za prównanie, Bambrów było niecały tysiąc, Kaszubów ponad pół miliona i mają swój kraj a nie siedzą u kogoś.
Skończmy może temat Bambrów, śmietnik mi się w temacie robi.

Awatar użytkownika
hubertm
Posty: 3398
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 17:33
Model i rocznik moto.: XJR 1300 RP19
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Chëcz

Postautor: hubertm » piątek, 23 października 2015, 09:20

Kuźwa, temat o fantastycznym przedsięwzięciu muzycznym , kulturowym - a Ty Tytus zrzucasz go w otchłań i na poziom wyborczej debaty.
Rzygać mi się chcę.
Bitels, Wielkie Gratulacje - trzymam kciuki i działaj. Wiem, ze włożyłeś w to mnóstwo pracy, zdrowia i serca.
hubertm

Bitels

Re: Chëcz

Postautor: Bitels » piątek, 23 października 2015, 15:03

Dziękuję Hubi

Awatar użytkownika
Pegaz
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 25 października 2014, 06:56
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2001
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: Pruszków

Re: Chëcz

Postautor: Pegaz » sobota, 24 października 2015, 22:15

Mam już jednego chętnego na ten koncert, Taki wyjazd radosny:)

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » poniedziałek, 16 listopada 2015, 20:49


Awatar użytkownika
Piotr_MC_85
Posty: 1573
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 20:15
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2009
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Jaźwina

Chëcz

Postautor: Piotr_MC_85 » wtorek, 17 listopada 2015, 09:21

Moje gratulacje, zarówno za udany koncert jak i za powrót zacnego, regionalnie brzmiącego zespołu. :super:

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Re: Chëcz

Postautor: GhostDog » wtorek, 17 listopada 2015, 12:39

Pacz Pan! Jaki Celebryta! Ja nie mam nawet fejsbuka...biedny ja.

Awatar użytkownika
Piotr_MC_85
Posty: 1573
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 20:15
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2009
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Jaźwina

Chëcz

Postautor: Piotr_MC_85 » wtorek, 17 listopada 2015, 14:16

Ja mam ale nie używam i dobrze mi z tym.

Bitels

Chëcz

Postautor: Bitels » sobota, 5 grudnia 2015, 20:59


Awatar użytkownika
artur
Posty: 4211
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Chëcz

Postautor: artur » sobota, 5 grudnia 2015, 22:46

Ok.
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie


Wróć do „Muzyka.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości