Grzejące się nadmiernie tarcze

Pytamy lub/i pomagamy rozwiązać problemy z układem hamulcowym.
dars84

Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: dars84 » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 13:22

Kupiłem jakiś czas temu XJR 1300 (2006), po kilku dniach zauważyłem, że tarcze są nadmiernie rozpalone.
Po podniesieniu przedniego koła, solidne tarcie o klocki zamiast swobodnego obrotu. Tłoczki jakoś specjalnie nie były zapieczone, dało się je odepchnąć śrubokrętem, koło w miarę swobodnie się obracało, ale po wciśnięciu hamulca, podobna sprawa, jakby nie odbijały.

W ten weekend, kompleksowo sprawdziłem cały układ hamulcowy: koło toczy się swobodnie po ściągnięciu hamulców, tłoczki nie były spieczone, ale przeczyściłem wszystko po rozebraniu, przy okazji z jednego klocka odpadła okładzina, tak jakby był przegrzany, wymieniłem komplet na nowe. Nowy płyn hamulcowy, odpowietrzenie i montowanko. Przy okazji zrobiłem lagi, wymiana płynu itd.

Po zamontowaniu, koło już nie ma takich oporów jak wcześniej, ale jest jakieś tam tarcie. Rozumiem że muszą się ułożyć do tarcz, zrobiłem jednak wczoraj po wymianie 200 km, ciągle się nagrzewają, jak na mój gust dosyć mocno, chociaż już nie tak jak wcześniej. Obie podobnie, z lekka jednak przewagą na prawą.

Fachowcy, poradźcie - czekać, czy to może być inna przyczyna?

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4210
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: artur » środa, 20 czerwca 2018, 20:25

No ale co to znaczy nadmiernie?
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

Awatar użytkownika
Pershing
Posty: 665
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 16:30
Model i rocznik moto.: XJR 1300 Rp10 2004
Województwo: G-pomorskie
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: Pershing » środa, 20 czerwca 2018, 21:10

Myślę że może przesadzasz z tą temperaturą. Kilka razy hebel i bedzie gorąca tymbardziej przod jak czesto uzywasz. Spróbuj no niewiem jechac po prostej i hamowac tylko tylem by sprawdzic po 10 km czy przód
jest gorący.Ale jak wszystko zrobiłes to musi grac. Klocki tez nie wiadomo ile sie nie cofną do tyłu. Lekko będą dotykac. Bo w klamce bys mial taki luz że glowa mala.
Kontakt 782267431 ;)

Awatar użytkownika
Maciejka
Posty: 531
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 12:35
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2005
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Września

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: Maciejka » środa, 20 czerwca 2018, 21:40

Jak założyłeś nowe klocki i jest poprawa to nie znaczy że tłoczki są ok. Po prostu pracują w innym zakresie. Wyczyszczenie układu ma sens tylko jeżeli robisz go kompleksowo tzn z wyjęciem tłoczków i USZCZELNIACZY. Uważaj przy wyjmowaniu żeby nie uszkodzić jednych ani drugich. Jest na forum fantastyczny tutorial jak to zrobić.
Układ hamulcowy, pomimo że jest najważniejszym układem w motocyklu, nie jest specjalnie skomplikowany. Da się zrobić samemu i to bez specjalnych narzędzi

Awatar użytkownika
mryc
Posty: 861
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 23:49
Model i rocznik moto.: XJR1300 '03 RP06 Extreme Yello
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: mryc » czwartek, 21 czerwca 2018, 05:36

A ja mam pytanie jakie klocki. Można założyć nowe które sie nie spisują, bo podczas pracy zamiast hamować wytwarzasz "tylko" temperaturę, klocek ma pracować, wgryzać się w tarczę. Proponuję wyjąć teraz klocek i zobaczyć czy jego powierzchnia zaczyna wyglądać jak lustro, a czy tarcza zaczyna być gładziutka, czy delikatnie zmienia barwę? Podczas toczenia nie powinno być oporu, ale podczas "zakręcenia ręką" ma być słyszalny szum a koło nie będzie się kręciło w nieskończoność, tak jak rowerowe.
Przegląd układu zawsze mile widziany.
Yello "Fly" Submarine
665664515

Awatar użytkownika
jacekxjr78
Posty: 598
Rejestracja: wtorek, 2 czerwca 2009, 07:31
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2005
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Paryz / krakow

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: jacekxjr78 » czwartek, 21 czerwca 2018, 14:30

polki sprawdz czy masz proste

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4210
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: artur » czwartek, 21 czerwca 2018, 16:15

Jacek. Jakby miał krzywe to by momentalnie odbijały klocki i by nie tarły.
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

Awatar użytkownika
Piotr_MC_85
Posty: 1573
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 20:15
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2009
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Jaźwina

Re: Grzejące się nadmiernie tarcze

Postautor: Piotr_MC_85 » czwartek, 28 czerwca 2018, 12:40

Objawy mi pasują do rozwarstwionych wewnątrz przewodów. Sprawdź ich drożność.


Wróć do „Układ hamulcowy.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości