Wymiana łożysk wahacza

Pytania i /lub rozwiązania problemów z zawieszeniem i kołami.
Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3491
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Wymiana łożysk wahacza

Postautor: Zdzislaw » piątek, 26 lipca 2013, 12:52

[center]How To wymiana łożysk wahacza.[/center]

Potrzebne narzędzia:

- klucz nasadowy 27mm do okręcenia ośki wahacza

- rurka - do zrobienia ramienia potrzebnego przy odkręcaniu ośki wahacza

- młotek - nie trzeba tłumaczyć

- klucz 8mm

- klucz 10mm

- klucz 12mm

- klucz 14mm

- klucz 17mm

- klucz 24mm

- imbusy tudzież klucze ampułowe 5,6mm - do odręcenia setów, wydechu

- nafta
- pędzelek
- kuweta
- szmaty
- benzyna ekstrakcyjna
- różne inne klucze potrzebne do odkręcenia różnych przeszkadzających rzeczy przy pracy z wahaczem
- muzyka
- może być piwo, wino tudzież wódka, ale w nie za dużych ilościach, gdyż zamiast robić po prostu u..walimy się :) .


Zabawę z łożyskami wahacza zaczynamy od ogarnięcia miejsca naszej pracy- coby nic nam nie zawadzało ani się nie kurzyło.


Jak już ogarniemy garaż/warsztacik czy podwórko zaczynamy zabawę:

- odkręcamy sety podnóżków kierownika oraz pasażera z lewej strony, coby nam nie zawadzały, używamy do tego kluczy imbusowych 5 i 6 mm.

- Jak już się z nimi uporamy odkręcamy ramię wraz z przegubem kulowym wajchy biegów, używamy w tym celu klucza 10mm.

Po odkręceniu w/w odkręcamy wysprzęglik wraz z kapą zębatki zdawczej- przy pomocy klucza 8mm.

Niektórzy zapytają dlaczemu ? a no temu, że przy okazji możemy wszystko wyczyścić wokół zębatki zdawczej jak i cały tył silnika po zdemontowaniu wahacza.

Następnie przy pomocy klucza 8mm odkręcamy osłonę łańcucha.

Po jej zdemontowaniu odkręcamy wydech, tutaj nie trzeba tłumaczyć jak, gdyż każdy ma swoje sposoby na to i inny model fifków.

Następnie odkręcamy zacisk tylny hamulca przy pomocy klucza 12mm, a zaraz po tym ośkę koła tylnego- klucz 24mm.

Gdy już wyjmiemy koło odkręcamy wszelkie pierdoły z wahacza typu przelotki przewodów hamulcowych, olejarkę jak kto ma itp.

Ściągamy kapselki ozdobne ramy zakrywające dojście do ośki wahacza.

Odkręcamy z dolnych mocowań amortyzatory tylne- klucz 12mm.


I teraz najważniejsze. Bierzemy klucz nasadowy 27mm oraz kawał rury, łączymy to w całość i odkręcamy nakrętkę osi wahacza, jeżeli nikt tam nie dłubał jeszcze, to możemy się spodziewać, że jest dokręcona fest i zwykłe przedłużenie z kompletu nasadek nie da rady. Oczywiście kto ma może użyć kluczy pneumatycznych, lekka robota :) .

Po odkręceniu nakrętki zabieramy się za wybicie ośki:

- nie odkręcamy nakrętki do końca tylko zostawiamy wkręconą na ok 3/4 jej gwintu i wybijamy młotkiem poprzez kawałek drewna. Nie walimy młotkiem po ośce oraz nakrętce, jest wtedy bardziej niż pewne, że uszkodzimy na nich gwint.

Jak już wybijemy ośkę prawie do końca chwytamy wahacz od dołu/podkładamy coś pod niego, żeby nie spadł na glebę.

Po wyjęciu go z ramy wyjmujemy kapsle oraz podkładki wraz z tuleją ze środka wahacza.

Wahacz oraz jego części składowe myjemy naftą przy pomocy pędzelka w kuwecie, coby nie naciapać wszędzie oraz na siebie. Jak już ładnie wszystko wymyjemy dopełniamy czyszczenia przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej- czystość oraz schludność

gwarantowana.

Po umyciu wszystkiego przystępujemy do oględzin łożysk/ w razie potrzeby ich wybicia z wahacza oraz oceny zużycia.

Jeżeli jesteśmy pewni co do ich stanu to smarujemy smarem i zostawiamy w spokoju,

Następnie przystępujemy do oględzin tulei wahacza, każde wyżłobienie na jej miejscu współpracy z łożyskami, rdza czy zowalowanie kwalifikują ją do wymiany na nową. Cena w serwisie kole 500zł.

Jeżeli stwierdzimy, ze mamy łożyska do wymiany wybijamy je z miejsca osadzenia. Ja robiłem to przy pomocy narzędzia dostępnego w Larssonie- szybko i bez strat w materiale :) .Jak ktoś nie ma takiego czegoś, to można to zrobić przy pomocy długiego wkrętaka płaskiego/czegoś przeznaczonego do pobijania i młotka.

Po wybiciu łożysk czyścimy gniazda w wahaczu oraz odpalamy piekarnik, bądź pożyczamy opalarkę, dlaczego zaraz napiszę

Jak już ogarniemy temat rozbiórki zaczynamy myśleć o składaniu.

Etap składania rozpoczynamy wcześniej na poziomie kupna łożysk o oznaczeniu TA 2525z. Ja kupiłem w Larssonie - komplecik 2 szt za 160zł, oczywiście można coś dobrać w sklepie łożyskowym i zaoszczędzić kilka zł.

Jak już skompletujemy części do wymiany- w moim wypadku czekałem dzień dłużej na tuleję zamówioną u forumowicza :) - to odpalamy piekarnik celem nagrzania wahacza, ew. końce nagrzewamy opalarką do ok. 100-120stC.

Łożyska wrzucamy do zamrażalnika na ok 2-3h celem ich zmrożenia.

Dlaczego to robimy? Ano po to, że łożyska w zimnej temperaturze się skurczą a podgrzany wahacz się rozszerzy deko. Przez co zyskujemy to, ze nie musimy wbijać na chama łożysk w gniazda, nie popsujemy ich bieżni.

Ja jak widać na foto wsadziłem wahacz do piekarnika, co prawda nie wlazł cały ale nagrzanie do 250st z piekarnikiem od dołu dało efekt.

Po wyciągnięciu wahacza(robimy to dla bezpieczeństwa w rękawicach bądź przez szmaty) kładziemy go na płaskiej powierzchni, Ja użyłem do tego celu stołu w kuchni, pod wahacz podłożyłem deskę do krojenia miecha :) .

Wyciągamy łożyska z zamrażalki, czyścimy je z zewnątrz ze szroniku i osadzamy na równi w wahaczu, bierzemy młotek ora kawałem deski z drewna! nie z płyty pilśniowe i uderzając przez owe drewienko z wyczuciem wbijamy łożyska na miejsce.

Czasami łożyska wejdą bez konieczności napierdalania po nich młotkiem ale w moim wypadku jak i w większości potrzeba było użyć troszkę siły do ich wbicia. Wszystko zależy jak mocno schłodzimy oraz rozgrzejemy oba różne metale :) .

Jak ktoś ma zmysł techniczny, to może sobie z ośki wahacza zrobić praskę do ich wkręcenia nie wbijania. Ja sobie ją zrobiłem ale w ostateczności użyłem młotka, szkoda czasu na zabawę w skręcanie na stole kuchennym :).

Jak już osadzimy obydwa łożyska smarujemy je wewnątrz smarem ŁT43 bądź z dodatkiem molibdenu. Ja znalazłem w garażu f-my Mobil jak na foto.

Po skończeniu rewolucji kuchennych idziemy do garażu montować wszystko do kupy.

Skręcamy w kolejności odwrotnej do rozkładania:

- wkładamy złożony wahacz w ramę, skręcamy oś wahacza z momentem 130Nm, zakładamy kapselki ozdobne - przykręcamy amorki od dołu z siłą 30Nm- montujemy tylne koło, oraz osprzęt z wahacza, koło dokręcamy z siłą 150Nm- montujemy tylny zacisk hamulca oraz osłonę łańcucha. Przed skręceniem koła regulujemy ewentualnie luz łańcucha oraz ustawienie koła w osi. Zaś dokręcamy sety, kapę, wysprzęglik oraz wydech. Tutaj kolejność dowolna.


Po skończeniu pracy patrzymy, czy coś nie zostało, kontrolujemy, czy wszystko poodkręcaliśmy i pijemy w spokoju browar ew. udajemy się na jazdę próbna.

Muzyka pomaga w pracach. Zależnie od gustów puszczamy sobie Bacha, Mozarta albo Dźem. Moje upodobania to Trance w wersji z przed i ponad 10 lat, gdy muzyka byłą muzyką a na Vivie leciały nie pedalskie Bimbery czy inne pedalstwa.

I kilka foto na koniec:

Moto po zdemontowaniu wahacza:

Obrazek

Wahacz w piekarniku :-P :

Obrazek

Narzędzia kinetyczne do osadzenia łożysk:

Obrazek

Smar:

Obrazek

Podczas osadzania łożyska:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej ośka w dobrym stanie, po prawej szrot:

Obrazek

GhostDog
Posty: 2791
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » piątek, 26 lipca 2013, 13:03

generalnie na pewno się przyda.

ale mam pytania:
-po co do wymiany łożysk tarka do warzyw? (nie wspomniałeś o niej chyba)
http://smg.photobucket.com/user/BALWANI ... 0.jpg.html

-czy pokazany na zdjęciu młotek jest zgodny z wymogami BHP (widzę duże ubytki w trzonku)
-czy zamiast drewienka i metalowego młotka można zastosować młotek gumowy?
-piekarnik gazowy czy elektryczny?

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3491
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzislaw » piątek, 26 lipca 2013, 15:38

GhostDog pisze:generalnie na pewno się przyda.

ale mam pytania:
-po co do wymiany łożysk tarka do warzyw? (nie wspomniałeś o niej chyba)
http://smg.photobucket.com/user/BALWANI ... 0.jpg.html

-czy pokazany na zdjęciu młotek jest zgodny z wymogami BHP (widzę duże ubytki w trzonku)
-czy zamiast drewienka i metalowego młotka można zastosować młotek gumowy?
-piekarnik gazowy czy elektryczny?


Tarką tarłem świeży smar :) ,
A tak na serio coś trza było tam podstawić, coby szyby nie zbić.

- młotek jak najbardziej spełnia wymogi BHP, jak wylata najwyżej zęby powybija, pożyczony od sąsiada, gdyż mój nowy zajebał mi ktoś na garażu :( .

- Oczywiście można użyć młota gumowego, ale czy spełni swoją funkcję metalowego brata w 100% :?: .

- piekarnik elektryczny z wszystkim funkcjami, oprócz robienia loda :evil: , gazowe były w latach 40.

Jeszcze jakieś pytania :?: :-P .
Ostatnio zmieniony środa, 31 lipca 2013, 19:57 przez Zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.

GhostDog
Posty: 2791
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » piątek, 26 lipca 2013, 16:09

wymiary łożysk nie podałeś chyba :)

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3491
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzislaw » piątek, 26 lipca 2013, 16:19

Jest w oznaczeniu +33mm po okręgu :P .

VersuS

Postautor: VersuS » piątek, 26 lipca 2013, 18:11

GhostDog pisze:-czy zamiast drewienka i metalowego młotka można zastosować młotek gumowy?

GhostDog myślę, że Zdzisław dopuści do użytku również metalowe drewienka i drewniany młotek :)
Kolego Zdzisławie Magda Gessler nie miałaby się do czego doczepić. Danie z piekarnika prima sort, plus deser z zamrażary.

Awatar użytkownika
JAREK
Administrator
Posty: 5558
Rejestracja: niedziela, 2 grudnia 2007, 13:47
Model i rocznik moto.: XJR1300-2004
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontaktowanie:

Postautor: JAREK » piątek, 26 lipca 2013, 20:12

To ja przyklejam i proszę nie śmiecić w tak świetnie opisanej procedurze.

Stanek

Re: Wymiana łożysk wahacza

Postautor: Stanek » wtorek, 30 sierpnia 2016, 16:49

W związku z tym, że przymierzam się do takiego samego remontu mam pytanie-czy łożyska TA 2525z będą pasowały do 1200?


Wróć do „Zawieszenie i koła.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości