Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Pytamy i/lub rozwiązujemy problemy z silnikiem, sprzęgłem, skrzynią biegów.
tobdalawr

Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: tobdalawr » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 16:08

Cześć

Motor rocznik 2000 mam od 8 lat do tej pory wszystko było ok. Aczkolwiek sprzęgło zaczęło brać bardzo wysoko i miałem wrażanie, że się uślizguje przy wyższych obrotach. Rozebrałem, pomierzyłem. Tarcze i przekładki w dolnej tolerancji. Zakupiłem komplet i wymieniłem. Przy skręcaniu zapomniałem jakim momentem skręca się śruby więc zajrzałem do manuala i tu niestety dosyć mocno się zdziwiłem ponieważ kolejność części była inna niż u mnie. W pierwszej kolejności na koszu była podkładka i talerz sprężynowy potem cieńsza tarcza cierna i metalowa przekładka. W manualu jest inaczej na goły kosz idzie tarcza cierna potem podkładka i talerz sprężynowy, a na to wszystko przekładka. Czy ja źle czytam manual? Czy ktoś wymieniał sprzęgło i może podzielić się spostrzeżeniami? W załączeniu obrazek z manuala. Dla jasności część 17/18 była jako pierwsza na koszu przed 19.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4210
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: artur » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 18:40

Zamontuj jak w manualu. Może się mylę ale bardziej wierzę w manual jak wcześniejszemu mechanikowi.
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

tobdalawr

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: tobdalawr » środa, 18 kwietnia 2018, 10:42

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem na stronie https://www.motorcyclespareparts.eu/yam ... -2000.aspx ułożenie podobne do mojego. Teoretycznie też rocznik 2000.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tobdalawr

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: tobdalawr » środa, 18 kwietnia 2018, 11:02

Na angielskiej stronie yamahy znalazłem katalogi części do całego przekroju roczników
http://www.yamaha-motor.eu/uk/services/ ... index.aspx
W taki sposób jak u mnie zaczęto składać sprzęgła od 2006 roku. Ostatnia grafika przestawia moje ułożenie. Nie znam motoru od początku. Być może ktoś wymienił kosz na nowszy. Temat uważam za wyczerpany.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3491
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: Zdzislaw » środa, 18 kwietnia 2018, 11:26

Jedno i to samo. Kwestia perspektywy obrazka?

tobdalawr

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: tobdalawr » środa, 18 kwietnia 2018, 11:42

Nie jest to samo. Perspektywa nie ma tu znaczenia. Kolejność elementów jest inna.
obrazek 1
kosz, tarcza cierna, metalowe podkładki - sprężyna talerzowa, przekładka miedzy tarczowa, spinka

obrazek 2
kosz, metalowe podkładki - sprężyna talerzowa, tarcza cierna, spinka, przekładka miedzy tarczowa

obrazek3
kosz, metalowe podkładki - sprężyna talerzowa, tarcza cierna, przekładka miedzy tarczowa, spinka

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3491
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: Zdzislaw » środa, 18 kwietnia 2018, 11:53

No fakt, jest obrazek nr 2, którego mi nie wczytalo na telefonie. Rób wg obrazka nr 1 z serwisowki.

Awatar użytkownika
Łysy
Posty: 784
Rejestracja: środa, 28 października 2015, 23:47
Model i rocznik moto.: XJR1200 97'
Województwo: L-lubelskie
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: Łysy » środa, 18 kwietnia 2018, 20:20

Nie sugeruj się kolejnością na rysunku nr. 2 ... tego sprzęgła nie da się poskładać na dwa sposoby, wszystkie są takie same.
Rysunek nr. 2 ma źle umiejscowiony element nr.8 który w tym sprzęgle zabezpiecza przekładkę nr.7.

Tomasz

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: Tomasz » sobota, 21 kwietnia 2018, 20:05

tobdalawr pisze:Na angielskiej stronie yamahy znalazłem katalogi części do całego przekroju roczników
http://www.yamaha-motor.eu/uk/services/ ... index.aspx
W taki sposób jak u mnie zaczęto składać sprzęgła od 2006 roku. Ostatnia grafika przestawia moje ułożenie. Nie znam motoru od początku. Być może ktoś wymienił kosz na nowszy. Temat uważam za wyczerpany.

Jaki obrazek wykorzystales ostatecznie ? , i jakie sa efekty ?

Awatar użytkownika
pioro
Posty: 1403
Rejestracja: czwartek, 16 stycznia 2014, 16:33
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2013
Województwo: Z-zachodniopomorskie
Lokalizacja: Dania

Re: Sprzęgło- tarcze przekładki układ

Postautor: pioro » poniedziałek, 2 lipca 2018, 15:11

Drodzy eksperci, ja z takim pytaniem.
Czy dwumiesięczny postój motoru bez oleju może wpływać na ślizganie się sprzęgła. ??

W lutym odkręciłem śrubę spustową, wymontowałem filtr oleju i zostawiłem tak krówkę aż do kwietnia. Zalałem nową oliwą, wymieniłem filtry i …
Po jakimś czasie zauważyłem, że czasami przy mocniejszym dodaniu gazu, obroty rosną a moto zbiera się dopiero po chwili.
Jakieś 3 tygodnie temu, po sugestii kolegi farby, wymieniłem przewody sprzęgła oraz tylnego hamulca na Hell w oplocie, dodatkowo i przy okazji olej w lagach. Wtedy to mechanik potwierdził moje obserwacje o ślizgającym się sprzęgle. O dziwo krówka zaczęła mniej palić, po przejechaniu 1800 km. osiągnąłem wynik nigdy wcześniej mi nie znany .. 6,8 l/100 …
Ślizgające się sprzęgło i mniejsze spalanie raczej się wykluczają więc lekko zgłupiałem.
Naczytałem się o sprzęgle i zastanowiło mnie, że należy przy wymianie tarcz namoczyć je wcześniej w oleju. Wiem, że tu chodzi o nowe tarcze ale takie myśli mnie naszły.

Dodatkowo ktoś pisał o ślizgającym się sprzęgle po zastosowaniu pełnego syntetyka ale mimo, że ja używam Motula 7100 10x40 full sintetic, to robię to od początku, a po drugie z tego co pisał farba, olej służy do chłodzenia ...

Byłbym wam niezwykle wdzięczny za podpowiedzi.
Kiedyś się ogarnę, ale jeszcze nie czas na takie wybryki.


Wróć do „Układ napędowy szeroko pojęty - silnik, sprzęgło, skrzynia.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość