zmiana licznika i nie pali...

Pytamy i/lub pomagamy rozwiązać problemy z elektryką.
m1m2m3
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 18:16
Model i rocznik moto.: aprilia moto 6.5 & bmw f800gt
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: z lasu, wpi

zmiana licznika i nie pali...

Postautor: m1m2m3 » niedziela, 13 kwietnia 2014, 12:33

witam, miałem zegary po przejściach - prędkościomierz i tak nie działał (przedni zawias bez ślimaka), wiec stwierdziłem, ze wymienię na akcesoryjny.
jak otworzylem lampe przednia to meksyk - niektóre przewody były sztukowane z 5 kawalkow, odklejajaca sie tasma izolacyjne itp - syf na maxa.

wzialem sie za robote i poleglem....

licznik podlaczony i wszystkie kontrolki dzialaja, ale moto nie pali:(
nic nie pyka, nie stuka, nie kreci. martwy - klikam starterem i nic.

mam pytanie - spod dekla silnika (tam gdzie jest oska od zmiany biegow) od strony łańcucha wychodzą u mnie 3 przewody - nie wiem czy oryginalnie, czy to np coś od alarmu, który był dokładany, a jeszcze go nie wyciąłem, ale od początku:

wychodzą 3 przewody - jeden idzie na masę pod siedzenie, a dwa (sztukowane w 3 miejscach) szły do lampy. jeden byl zasilany +12v po stacyjce, a drugi podlaczony do kostki w liczniku.
czy ktos mi powie od czego sa te przewody?

druga sprawa - zasilanie kontrolki od neutral wzialem bezposrednio z przewodu pod kanapa - te co szly do lampy nie chcialy dzialac z nowym licznikiem.

tak sobie mysle, ze moze brak checi do pracy wynika z tego, ze odcialem sygnal z "luzu" z normalnej instalacji i np nie podlaczylem wylacznika sprzegla, (jezeli to sa te kable spod tego dekla)?
może myśli, ze jestem na biegu i z rozłożona nóżka?

czy jakoś można to zmostkowac/oszukać/czy ide złym tropem?

nie mam pomyslu, a szlag mnie trafil, bo dopiero glowice zalozylem (odpalilo, wszystko bylo ok) i wzielo mnie na ten licznik... a pogoda ladna...


bede niezmiernie wdzięczny za wszelkie pomysly...

Awatar użytkownika
farba
Posty: 2635
Rejestracja: wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:26
Model i rocznik moto.: Żółta taryfa
Województwo: W-mazowieckie

Postautor: farba » niedziela, 13 kwietnia 2014, 12:40

Myślisz w dobrym kierunku, schemat instalacji z manuala powinien ci pomóc.
Te trzy kable to czujnik luzu

m1m2m3
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 18:16
Model i rocznik moto.: aprilia moto 6.5 & bmw f800gt
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: z lasu, wpi

Postautor: m1m2m3 » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:02

problem polega na tym, ze w manualu jest schemat od nowszej xjr...

ja mam 1200 gaźnikową z początku produkcji i właśnie edukuje sie z jezyka wloskiego - tylko taki schemat wynalazlem - porownuje go właśnie z tym z manulala.

jezeli te 3 przewody to czujnik luzu to sprawa jest o tyle dziwna, ze w tej chwili nie sa podlaczone (przewody wychodzace z tego dekla leza na ziemi), a czujnik dziala....

szukam na schamacie przekaznika odpowiedzialnego za odciecie zaplonu - zmostkuje go i zobacze czy pojdzie.

Awatar użytkownika
mariuszdg
Posty: 3531
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 18:07
Model i rocznik moto.: XJR1300 '07, SPEED TRIPLE R94
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: mariuszdg » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:09

Nie wiem jak jest w XJRce bo tego nie przerabiałem, ale często na zabezpieczenia stosuje się odwróconą logikę, by zabezpieczyć się na brak zasilania czujnika. Znaczy to tyle, że gdy płynie prąd (obwód zamknięty) to jest ok, po zadziałaniu np krańcówki rozpina nam obwód i znaczy to, że zabezpieczenie zadziałało. Może jest tak i tu?

W takim przypadku wypięcie czujnika (przecięcie kabla) = zadziałaniu zabezpieczenia.
"Kto drogi prostuje ten w lesie nocuje..."

Awatar użytkownika
farba
Posty: 2635
Rejestracja: wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:26
Model i rocznik moto.: Żółta taryfa
Województwo: W-mazowieckie

Postautor: farba » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:15

Na głównej masz manual do wczesnych 1300, to samo masz w starych 1200,
Manual 7-13 masz schemat tego obwodu,
Czujnik luzu,kosa,czujnik sprzęgła,Przekaźnik cut-off,włącznik start i run spięte w jeden obwód.

Ciesz się że nie miałeś ogranicznika prędkości w zegarach ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:20 przez farba, łącznie zmieniany 1 raz.

m1m2m3
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 18:16
Model i rocznik moto.: aprilia moto 6.5 & bmw f800gt
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: z lasu, wpi

Postautor: m1m2m3 » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:18

bingo!

odciąłem przewód niebieski przed brazowa kostka (przewod masujacy wlacznik luzu) i okazalo sie, ze usunalem sygnal pewnie do przekaznika odpowiedzialnego za odciecie zaplonu. wlasnie podlaczylem i ma chec by zagrac. ide po lutownice.

generalnie temat prawie mozna zakonczyc, prawie:
1. nadal nie wiem co to za 3 przewody wychodza z lewego dekla - sprawdze, czy to nie alarm, jak widac bez nich tez dziala.

2. ku przestrodze - nawet przewód, ktory idzie na neutral, czyli na mase, moze dawac jakis dodatkowy sygnal... nie odcinac.

dziękuje za podpowiedzi!

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3509
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzislaw » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:42

Alarm wywal od razu. Bo będzie Cię wkurzał swoim nieposłuszeństwem, jeżeli nie teraz, to w przyszłości.

m1m2m3
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 18:16
Model i rocznik moto.: aprilia moto 6.5 & bmw f800gt
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: z lasu, wpi

Postautor: m1m2m3 » niedziela, 13 kwietnia 2014, 14:14

Alarm - tak dzis wieczorem będzie wyrzucony - właśnie niechcący go włączyłem i sąsiedzi już wyglądali z okna ;) dezaktywacja zajmuje chwile...

a wracając do tematu - po podłączeniu przewodu do instalacji pojawił się problem - kontrolka od luzu włączała się po wciśnięciu sprzęgła....
wiec w miejscu gdzie początkowo przecialem instalacje połączyłem ja ponownie, ale przez diodę, tak by nie pojawiały się sygnały sprzęgła, a pewnie i z kosy...


Wróć do „Układ elektryczny.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości