Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Pytamy i/lub pomagamy rozwiązać problemy z elektryką.
asedio

Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 07:20

Siedzę trochę w mikroelektronice. To moje hobby. Mikrokontrolery itd.
Chciałbym mieć wskaźnik biegów ale dłubanie mechaniczne, przerabianie, dorabainie styków, przeciąganie kabli mnie zniechęca.
Pomyślałem, że dałoby się wskaźnik biegów zrobić za pomocą mikrokontrolera, który kontrolowałby dane elektroniczne z prędkościomierza i obrotomierza. Mam wtryskową, więc będzie prościej bo dane z prędkości i obrotów są elektronicznie przekazywane.
Macie może gdzies dane z zależności obrotów od prędkości dla poszczególnych biegów dla naszych XJR?
Montaż byłby prosty. Zrobiłbym wtyczkę przejsciówkę do liczników. Odpinałoby się oryginalną, wpinało moją w płytkę a odpietą w gniazdko mojej przedłużki. Żadnych przeróbek mechanicznych, żadnych kabli z silnika.
Mikrokontroler na bierząco mierzyłby dane z prędkości i obrotów i z tego ustalał aktalny bieg.
..ale teraz myślę, że możę być kłopot z miedzygazem albo z półsprzęgłem. Można by to ominąć pewną bezwładnością w reakcji ale to znowu sprawiałoy kłopot w szybkiej zmianie biegów. Chociaż chyba da sie to zaprogramować. Trzeba zapisać w programie schemat maksymanego przyśpeiszenia. Przygazówka/międzygaz szybciej zmienia obroty niż maks przyśpieszenie.. chyba... Mikrokontroler to powinien rozróżnić. W krótkiej jeździe z półsprzęgłem chyba nie za bardzo ma dla nas znaczenie jaki bieg mamy. To krótkie momenty.
LCD od noki 5110, delikatnie pdoświetlony. Byłby widoczny zawsze i wszędzie.
Ha.. można by nawet rozpoznać poślizg sprzęgła i to zakomunikować :)
Grafika nokii przykładowa ale pomair tempertury też nie byłby żadnym prolemem. To tylko kilka dodatkowych linijek kodu w sofce a czujnik umieszczony w odpowiednim miesjcu, mierzyłby temperaturę oleju. Ciekawe czy temperatura oleju "pchana" do chłodnicy oleju dużo różni sie od tej w silniku. Wówczas można by czujnik umieścić na weżu dolotowym do chłodnicy co byłoby bardzo proste do zamontowania.
Teraz koszty
mikrokontroler maks 5zł
LCD nokii 10zł
płytka PCB trudno rzec, jakbym zamawiał wraz z moimi to pewnie maks z 5-10zł sztuka.
polutowanie to zależy od majstra. Mogę ja ale jak większa ilość to nie dam rady z braku czasu. Może ktoś z forum też to potrafi?
Czujniki temp DS1820 maks 2szt z 7-10zł
oprogramowanie jak napiszę udostępnię za darmo.
a projekt jak już go zrobię podaruję gratis temu forum.
Jakby się udało zebrać grupę wspólną tj. ktoś zająłby się obudową, ktoś polutował itd.
Tylko wtryskowych mało jest.. Muszę pomyśleć jak z linki "zebrać" dane o prędkości to i do zwykłych można by zrobić wersję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wulu
Posty: 431
Rejestracja: piątek, 15 kwietnia 2016, 22:43
Model i rocznik moto.: Xjr 1300 2001 rp06
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Jawornik

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Wulu » poniedziałek, 19 lutego 2018, 10:48

Jakby co, mam dostęp do WaterJet'a i ploterów CNC 3D.

Awatar użytkownika
Pershing
Posty: 665
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 16:30
Model i rocznik moto.: XJR 1300 Rp10 2004
Województwo: G-pomorskie
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Pershing » poniedziałek, 19 lutego 2018, 11:01

Ja mam wyswielacz biegow firmy gepro Y01. W zestawie okablowanie wyglada tak. Dwie kostki jedna żeńska, druga męska gdzie wpinasz sie w oryginalne kostki predkosciomierza ktore są z prawej strony motocykla pod trójkątną owiewką. Jeden prądowy kabel który najlepiej sie podpina sie pod prąd do czujnika stopu nożnego. Trzeci kabel podbina sie pod obroty idące od czujnika zaplonu. Wyswietlacz ma funkcje dodatkowe jak informacje o zmianie biegów, programujesz kiedy ma sygnalizowac zmiane biegów. (na jakich obrotach silnika,) i high speed czyli sygnalizacje wysokiej max prędkości. Dodatkowo w 6 kolorach. Minusem jest wcisniecie klamki sprzęgła bo wtedy nie umie wyliczyc jaki ma bieg motor zapiety. Dziala tak samo jak mowisz licząc km/h z obrotami. Nie tylko wtryskowe mają takie liczniki. Rp 10 również. Aaa i koszta. No tu trzeba dac 400 zł.
Kontakt 782267431 ;)

Awatar użytkownika
Maciejka
Posty: 531
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 12:35
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2005
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Września

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Maciejka » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:05

Ale po chuj te wskaźniki. Do pięciu nie umiecie zliczyć? Niech już ta zima się skończy, bo mamy taki wysyp wątków o niczym że szkoda gadać.
Zacznijcie panowie już jeździć

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:47

Maciejka pisze:Ale po chuj te wskaźniki. Do pięciu nie umiecie zliczyć? Niech już ta zima się skończy, bo mamy taki wysyp wątków o niczym że szkoda gadać.
Zacznijcie panowie już jeździć

Chyba z twoim jeżdżeniem jest coś nie tak, skoro tematu nie czujesz ;)

Awatar użytkownika
Pershing
Posty: 665
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 16:30
Model i rocznik moto.: XJR 1300 Rp10 2004
Województwo: G-pomorskie
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Pershing » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:49

;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 782267431 ;)

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:50

Perszing1988 pisze:Ja mam wyswielacz biegow firmy gepro Y01. W zestawie okablowanie wyglada tak. Dwie kostki jedna żeńska, druga męska gdzie wpinasz sie w oryginalne kostki predkosciomierza ktore są z prawej strony motocykla pod trójkątną owiewką. Jeden prądowy kabel który najlepiej sie podpina sie pod prąd do czujnika stopu nożnego. Trzeci kabel podbina sie pod obroty idące od czujnika zaplonu. Wyswietlacz ma funkcje dodatkowe jak informacje o zmianie biegów, programujesz kiedy ma sygnalizowac zmiane biegów. (na jakich obrotach silnika,) i high speed czyli sygnalizacje wysokiej max prędkości. Dodatkowo w 6 kolorach. Minusem jest wcisniecie klamki sprzęgła bo wtedy nie umie wyliczyc jaki ma bieg motor zapiety. Dziala tak samo jak mowisz licząc km/h z obrotami. Nie tylko wtryskowe mają takie liczniki. Rp 10 również. Aaa i koszta. No tu trzeba dac 400 zł.

Dzięki, Pershing1988. Widzę, że ktoś już to wymyślił i kasę trzepie. Ja w każdym razie jak miałbym wydać 100zł to już bym się po głowie drapał ;)
Mam jeszcze chopera vs800 i tam nawet obrotomierza nie ma i jest ok :) W tym projekcie mielibyśmy bieg na jakim jedziemy, temperaturę powietrza i temperaturę oleju. Czujniki ds18b20 do pomairu temepratury są bardzo dokładne. Można by sobie prześleidzić temperaturę oleju w lato, w mieście na światłach...ale teraz widzę z pdf'a, że maks temp pomairu to 125 stopni :(
Ma ktos z Was w tej chwili pomair temperatury oleju? Jaką wartość maks osiąga?

Awatar użytkownika
Piotr_MC_85
Posty: 1573
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 20:15
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2009
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Jaźwina

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Piotr_MC_85 » poniedziałek, 19 lutego 2018, 13:18

asedio pisze: że maks temp pomairu to 125 stopni

No, sporo za mało - pewnie z myślą o chłodzeniu cieczą. Tu trzeba górną granicę pod 200 mieć.
aseido, Maciejka się w robocie napatrzy trochę na wskaźniki - także wsiadając na XJRę chce się odprężyć i mieć ich jak najmniej.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... d821fe.jpg ;)
W ogóle co kto lubi, kwestia upodobań.

GhostDog
Posty: 2791
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: GhostDog » poniedziałek, 19 lutego 2018, 13:47

Jakoś tak podzielam zdanie Maciejki, co prawda nie wiem czy trzeźwy ale z tymi wyświetlaczami to jakaś przesada, zapierdalać trzeba a nie zaglądać w wyświetlacze! A jak założy jeden z drugim taki wyświetlacz biegów i ten wyświetlacz weźmie i się spierdoli, to co wtedy? Nie będzie wiadomo który bieg jest? Pojedzie że spierdolonym wyświetlaczem czy innym elektronicznym ustrojstwem? No nie pojedzie, bo będzie się martwił co się spierdoliło.
A złożony w zakręcie patrzy na koniec zakrętu, czy na wyświetlacze? Hę?

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 13:58

Prawda, w robocie i w hobby mam mikrokomputerów, mikroprocesorów, programów w pip i mam dość.
Kupiłem sobie chopera, który miał być odskocznią i mieć tylko prędkościomierz, minimum elektroniki itd, żeby tylko Broń Boże z jakimś kompem do moto nie podchodzić ;)
..dlugo nie wytrzymałem, kupilem XJR i to na wtrysku. Ja gadżeciarz jestem... ale z chopera żadnej wiochy nie zrobiłem. Ma być surówka, bez żadnej elektroniki i jest :)
Fakt, w chperze nie raz szukałem 6-stki, w aucie 7-mki a w XJR 6-stki. Raz nawet pomyślałem, że chyba coś ze skrzynią i chyba tej 5-tki nie ma :) ..pierwsza jazda XJR-ką. A szukanie luzu na światłach to już mi sie p..o w ETZ250 w 82r.
Te ponad 100Nm w XJR, na śliskiej nawierzchni, tuż po rpzpoczęciu deszczu, zła redukcja, zbyt szybko sprzęgło, pochopne machnięcie manetką gazu może zaszkodzić zwłaszcza niedoświadczonym albo takim co się z chopera 55KM na XJR-kę w jednym dniu przesiądą ;)

GhostDog
Posty: 2791
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: GhostDog » poniedziałek, 19 lutego 2018, 14:13

Aseido, rób wyświetlacz jak lubisz ale zaręczajm, że jak pojedziesz z chłopakami z pomorskiego kiedyś to nie będziesz używał wyświetlaczy żadnych , hehe

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 14:56

GhostDog pisze:Aseido, rób wyświetlacz jak lubisz ale zaręczajm, że jak pojedziesz z chłopakami z pomorskiego kiedyś to nie będziesz używał wyświetlaczy żadnych , hehe

Wiem, tak jak pisałem, w choperze nie mam i jakoś daję radę i nie czuje potrzeby :) alew teraqz trochę przerwy miałem z tymi uC, więc mnie naszło..

Awatar użytkownika
maras954
Posty: 237
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 21:42
Lokalizacja: inowroclaw

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: maras954 » poniedziałek, 19 lutego 2018, 15:24

To mi sie podoba tylko z orginalnym podswietlaniem
https://youtu.be/3Xc3FD7kQvI

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » poniedziałek, 19 lutego 2018, 16:04

Widziałem, bardzo ładne. Też mi się podoba. Nawet rozgladałem się za drugimi tarczami, żeby poeksperymentować ale z tym moę być jeden problem. Trzeba by regulacją jasności diód zrobić. w słońcu mogą być słabo widoczne a w nocy dawać po oczach niemilosiernie. zwykły LCD będzie idealny na noc i na dzień.
Ale o tych obrotach na poszczególnych biegach, jakby ktoś miał dane to bym prosił.

Awatar użytkownika
pioro
Posty: 1403
Rejestracja: czwartek, 16 stycznia 2014, 16:33
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2013
Województwo: Z-zachodniopomorskie
Lokalizacja: Dania

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: pioro » wtorek, 20 lutego 2018, 09:51

asedio pisze: jakby ktoś miał dane to bym prosił.

Na końcu filmiku masz mail do gościa ..
Kiedyś się ogarnę, ale jeszcze nie czas na takie wybryki.

Awatar użytkownika
Piotr_MC_85
Posty: 1573
Rejestracja: wtorek, 13 lipca 2010, 20:15
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2009
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Jaźwina

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: Piotr_MC_85 » wtorek, 20 lutego 2018, 10:09

asedio pisze:Ale o tych obrotach na poszczególnych biegach, jakby ktoś miał dane to bym prosił.

He, he, są może nie wszystkie dane, ale mamy nawet taki wątek :arrow: viewtopic.php?f=8&t=772&p=11949&hilit=jaka+pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87+przy+obrotach#p11949

Awatar użytkownika
farba
Posty: 2624
Rejestracja: wtorek, 3 sierpnia 2010, 18:26
Model i rocznik moto.: Żółta taryfa
Województwo: W-mazowieckie

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: farba » wtorek, 20 lutego 2018, 13:22

W karcie specyfikacji masz info p przełożeniu każdego biegu ,znasz przełożenia na kołach łańcuchowych i obwód koła to wystarczy kalkulator

asedio

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: asedio » środa, 21 lutego 2018, 08:09

Wulu pisze:Jakby co, mam dostęp do WaterJet'a i ploterów CNC 3D.

Dzięki, będę pamiętał. Bo jakąś obudowę potem trzeba będzie zrobić. Fajnie jakby się dało wkomponować kształem tuż nad oryginalnym LCD. Muszę przymierzyć LCD ten od nokii, jak on się tam wkomponuje i czy w ogóle sie zmieści. Taki LCD to 10zł, więc dobrze by było jak dało sie go wykorzystać.

Awatar użytkownika
mariuszdg
Posty: 3531
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 18:07
Model i rocznik moto.: XJR1300 '07, SPEED TRIPLE R94
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Re: Wyświetlacz biegów do wtryskowych. Zarys projektu

Postautor: mariuszdg » poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:41

Maciejka pisze:Zacznijcie panowie już jeździć


Maciejka, gdybym dziś wsiadł na motor to mogłyby mi gwoździe w sutach popękać od temperatury (-14C).
"Kto drogi prostuje ten w lesie nocuje..."


Wróć do „Układ elektryczny.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość