Jakie narzędzia?

Opisy problemów z motocyklem i propozycje ich rozwiązania.
Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Jakie narzędzia?

Postautor: korbek » niedziela, 2 września 2012, 11:40

Przeglądając warsztatowe tematy na forum i blog Bigosa, w myśl zasady że samemu zrobi się najlepiej, podpaliłem się na samodzielne serwisowanie XJR (z naciskiem na silnik i gaźniki, bo tego unikałem jak ognia). A więc jest miejsce do prac, trochę wiedzy i chęć dalszego chłonięcia, ale narzędzi poza starymi i poprzebieranymi brak. I tu moja prośba o polecenie zestawu narzędziowego wystarczającego do prac przy naszych moto oraz innych niezbędnych narzędzi (np.: klucz dynamometryczny o jakim zakresie momentów). Przydadzą się również inne ciekawostki ułatwiające pracę (coś w stylu Valve Shim Tool) :)

Awatar użytkownika
balth
Posty: 3193
Rejestracja: czwartek, 20 grudnia 2007, 13:09
Model i rocznik moto.: K1300R15
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: balth » niedziela, 2 września 2012, 16:58

przejrzyj serwisówkę? tam przy każdej operacji wymieniają narządy a i spis często bywa.
:-)
bye

balth

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » wtorek, 4 września 2012, 13:44

Z reguły przeglądam serwisówkę w razie awarii. Na allegro znalazłem 2 zestawy: Yato 3884 (http://allegro.pl/gratis-zestaw-narzedz ... 33854.html) i 3888 (http://allegro.pl/gratis-zestaw-narzedz ... 88041.html). Jest to przerost nad treścią którego nie wykorzystam przy XJR i szukać czegoś uboższego czy jednak skusić się na któryś z tych zestawów?

Awatar użytkownika
balth
Posty: 3193
Rejestracja: czwartek, 20 grudnia 2007, 13:09
Model i rocznik moto.: K1300R15
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: balth » czwartek, 6 września 2012, 06:34

stary, ty nie chcesz kupić gratów pod xjr tylko zestaw narządów, którymi również będziesz grzebał w moto. mała różnica, ale oznacza, że napinasz się na coś większego niż tylko "wystarczające do xjr". :-)

zaraz pobudzimy tutaj paru takich: farba, koniu, zdzisław, bigos czego wy tam używacie? jakieś specjalne zacięcie do narządów czy byle co?

PS. z narządami mechanicznymi (choć wybitnie niewprawny jestem) mam styczność a propos prowadzenia przez starego serwisu samochodowego. on dojrzał x lat temu do kupowania hazetów, stanleyów i podobnych marek. kupowanie dużej ilości tanich narzędzi nie opłacało się. ja mam jakiś tam zestaw kluczy stanley'a którym obganiam wszystko co muszę :-) jak na razie nie udało mi się żadnego uszkodzić.
bye

balth

Awatar użytkownika
JAREK
Administrator
Posty: 5575
Rejestracja: niedziela, 2 grudnia 2007, 13:47
Model i rocznik moto.: XJR1300-2004
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontaktowanie:

Postautor: JAREK » czwartek, 6 września 2012, 06:58

Oczywiście, że jak ktoś narzędziami naprawia cudze sprzęty to na yato czy toya raczej nie powinien stawiać bo nie dość, że szybko kończą żywot to mozna jeszcze klientowi coś spaskudzić.
Do własnego użytku to raczej nie opłaca sie kupowac narzędzi profi bo są strasznie drogie.

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » czwartek, 6 września 2012, 07:06

nasadki: 12, 13, 14, 24, 27
płaskie: 8,10,12
dobry krzyżak
dobre pokrętło 1/2"
dwie przedłużki-długa i krótka
T-40 thorx
komplet dobrych imbusów
może być klucz dynamometryczny choć nie koniecznie-trza dokręcać mocno ale z uczuciem

coś jeszcze?
czteropak a jak ktoś lubi to widziałem ostatnio w Tesco 12-pak żubra :mrgreen:

a-ha zapominałbym: nasadka 8 dłuuga(pokrywa zębatki) i 32(chyba) do przedniej zębatki

Awatar użytkownika
artur
Posty: 4211
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 14:16
Model i rocznik moto.: OXygen 49 ccm, XJR 07
Województwo: P-wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Postautor: artur » czwartek, 6 września 2012, 08:34

GhostDog pisze:uczuciem

chyba z wyczuciem
P.S. wszystkie odpowiedzi są czysto teoretyczne podparte niewielką wiedzą własciciela w w/w temacie

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » czwartek, 6 września 2012, 08:44

ee, ja uczuciowy jestem

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » czwartek, 6 września 2012, 08:51

Czyli lepiej zwrócić uwagę na uboższy zestaw lepszej marki, ale wystarczający do XJR :) Znalazłem taki: http://allegro.pl/klucze-nasadowe-stanl ... 10121.html Do tego zaopatrzyć się w klucze płaskie, dynamometryczny już mam i powinno wystarczyć, a pozostałe braki wyjdą w praniu i uzupełni się na bierząco..

GhostDog
Posty: 2811
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 09:34
Model i rocznik moto.: RP02
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Mordor i okolice

Postautor: GhostDog » czwartek, 6 września 2012, 08:54

ja kupuję pojedyncze klucze, np. stanley lub yato nasadowe w castorama kosztują od 3 do 10 zł, jakość jest wystarczająca

te zestawy zawierają elementy, których prawdopodobnie nigdy nie wykorzystasz w motocyklu

Awatar użytkownika
ostry
Posty: 345
Rejestracja: czwartek, 28 maja 2009, 13:53
Model i rocznik moto.: RP2 '00
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Postautor: ostry » czwartek, 6 września 2012, 08:58

JAREK pisze:...Do własnego użytku to raczej nie opłaca sie kupowac narzędzi profi bo są strasznie drogie.


Powiem szczerze - ja wprost przeciwnie :!:
Jak sobie mam coś kupić, to porzadne i markowe, dlatego że chce kupić raz i mam nadzieję że posłuży dłuuuugo mi i jeszcze mojemu synowi...

Natomiast co do narzedzi dedykowanych do XJR - na ostatnich stronach serwisówki jest pełny spis, łącznie ze djęciami wszystkich kluczy i narzedzi wykorzystywanych do naprawy moto

Awatar użytkownika
JAREK
Administrator
Posty: 5575
Rejestracja: niedziela, 2 grudnia 2007, 13:47
Model i rocznik moto.: XJR1300-2004
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontaktowanie:

Postautor: JAREK » czwartek, 6 września 2012, 09:06

ostry pisze:Powiem szczerze - ja wprost przeciwnie
Jak sobie mam coś kupić, to porzadne i markowe
bogatemu wolno... ;-)

GhostDog, tak samo czynię.

Awatar użytkownika
ostry
Posty: 345
Rejestracja: czwartek, 28 maja 2009, 13:53
Model i rocznik moto.: RP2 '00
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Postautor: ostry » czwartek, 6 września 2012, 09:21

JArek :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ja właśnie za biedny jestem aby dwa razy kupować ;)
Np. PROXXON wg mnie całkiem dobry i stosunkowo nie drogi

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » czwartek, 6 września 2012, 09:28

Przejrzałem materiały na głównej i chyba jestem ślepy.. :wstyd: Gdybym miał taki spis, wybrałbym się do miasta i zakupił tylko to, co potrzebne :mrgreen:

turbo

Postautor: turbo » czwartek, 6 września 2012, 10:01

Mój obecny zestaw narzędzi jeżeli ci to pomoże:

Zestaw kluczy nasadowych Ferax 6 - 30 (bodajże) posiada końcówki przegubowe, przedłużenia grzechotki w 2 rozmiarach ogólnie taki w sam raz dałem 170zł, taki zestaw to konieczność nie odczujesz, że coś ci nie jest potrzebne

Klucz dynamometryczny Yato (elektroniczny) bez tego nawet nie ma co próbować najlepiej na allegro nabyć fajnie jak jest certyfikat kalibracji jak przy moim. Zakres pomiaru 2-200Nm. Cena koło 600zł

Kombinerki 12zł
Młotek gumowy
Średni młotek zwykły
Klucze płaskie 6 - 24 np. stilo lub coś z castoramy na czym pisze chrome vanadium cena średnio 70 - 140zł
Klucze płasko-oczkowe (opcjonalnie)
Imbusy najlepiej jakiś dobry zestaw też z porządnej stali nie plasteliny
Imbusy Yato zestaw pod grzechotkę (opcjonalnie) ale przyznam, że bywają nieocenione
Torx Secure Yato bo nie ruszysz bez nich amorów.
Dobry zestaw zwykłych długich wkrętaków np. Stilo 35zł
Szczelinomierz BAHCO 50zł
Suwmiarka
Mikrometr (opcjonalnie)

I tym powinieneś wykonać 80% prac bez problemu. Ja poszedłem dalej i zaopatrzyłem się jeszcze w:

Manometry do pomiaru podciśnienia Rothewald
Miernik sprężania w cylindrze Rothewald
Klucz udarowy elektryczny
Shim Tool do wymiany płytek
Zakuwarkę do łańcucha napędowego
Polerkę mimośrodową
Szlifierka kątowa
Szlifierka stołowa

Masa dupereli jak zaciski do węży, imadło, różne dziwne szczypce, nóż porządny, lampki itd.

Awatar użytkownika
JAREK
Administrator
Posty: 5575
Rejestracja: niedziela, 2 grudnia 2007, 13:47
Model i rocznik moto.: XJR1300-2004
Województwo: E-łódzkie
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontaktowanie:

Postautor: JAREK » czwartek, 6 września 2012, 10:07

Tylko włąśnie: po co cały zestaw torxów z pilotem skoro do amorów potrzeby jeden - T40. Nigdzie indziej chyba już w XJR nie są potrzebne torxy z pilotem.

turbo

Postautor: turbo » czwartek, 6 września 2012, 11:03

Jarku akurat XJR ma tylko przy amorach oraz gaźnikach gdzie się na tym trzyma czujnik otwarcia przepustnicy inne motury mają w różnych miejscach ja jak byłem wziąłem mały komplet 17zł

suzigsx1
Posty: 200
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 23:16
Model i rocznik moto.: Fazer 600 dobre i to !
Województwo: E-łódzkie

Postautor: suzigsx1 » czwartek, 6 września 2012, 13:55

http://allegro.pl/jonnesway-zestaw-9-kl ... 89034.html
http://allegro.pl/zestaw-kluczy-klucze- ... 41049.html
Używam takich zabawek,do tego zestaw płasko oczkowy stanley i można ogarnąc w podstawowym zakresie auto,moto i dom.
Jesli chodzi o nasadki i grzechotki -są naprawdę ok,gorzej z końcówkami do wkrętaka i torxami z tego kompletu- do dupy.
Nie piszę tu o kombinerkach,wkrętakach itp,bo to już chyba każdy ma.
człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu

Awatar użytkownika
Zdzislaw
Posty: 3509
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 14:39
Model i rocznik moto.: PzKpfw.Ausf.DT-75
Województwo: C-kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Janikowo
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzislaw » czwartek, 6 września 2012, 15:33

Jakich to "budżetowych" kluczy nie kupisz to i tak po czasie okaże się, że to był błąd.
Kup se szafkę Toptula albo Bety ew. coś z Gedora ale to nie na nasze kieszenie i nie zajmujemy się zarobkowo naprawą sprzętów.....

....Więc kup sobie walizkę co zawiera elementy na 1/2 i 1/4 cala, co nie kupisz to i tak za rok okaże się, że połowę zgubiłeś gdzieś albo rdza zaczęła to wchrzaniać(tanie klucze z gównolitu made in china) :-P.

Klucze płasko oczkowe, przegubowe i jakie tam chcesz, do wyboru do koloru.

Klucze imbusowe polecam firmy Stahlwille, w robocie mam, używam i są nie do zajechania- twarde jak..... Klik\

2 klucze dynamometryczne- zakres od ok 6- 40Nm oraz drugi od ok. 30/40-120Nm. Tylko nie kupuj gówna za 100zł z allegro co się rozkalibruje po 3 użyciach. Zainwestuj w Toptula ew. Betę jak masz kasę.

Wkrętaki Bety ew. coś z wyższej półki, żebyś nie ku#$@#$ił po 3 użyciach na rozjechanie się końcówek i niszczenie łbów śrub.

Szczelinomierz z listkami od 0,03 mm.

Do tego zestaw bitów - np. coś takiego-->Klik

Szczypce do segerów, kombinerki, ucinaczki, haczyk do zakładania sprężyn itp.

Generalnie kupując narzędzia patrz na to, że będą służyć latami a nawet dzieci Twoich dzieci będą je pewnie używać i nie szczędz na to kasy. Oczywiście w miarę posiadanego budżetu. Dziś kupisz coś, za miesiąc następne narzędzie. Unikaj świecących kluczy z targu u Ruskich itp.

Toya, Yato- Lepsze Yato, jak kupisz dobrze to nie będziesz żałował. Toya to jest szmelc na masową skalę, Yato niby "profi" Toya ;-) .

Także 200-300zł nie starczy, co najwyżej na jakiś zestaw nasadek z grzechotnikiem.

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » czwartek, 6 września 2012, 15:58

Budżet będzie większy, więc przez zimę zajmę się kompletowaniem całego sprzętu :-) Niestety na tą chwilę zadowolę się starym kluczem dynamometrycznym i kiedyś doskładam na porządny..
Dziękuję wszystkim za obszerne i konkretne odpowiedzi!


:!: Znalazłem taki zestaw Bety i myślę, że na mój użytek powinien wystarczyć.. http://allegro.pl/beta-zestaw-kluczy-na ... 94508.html
Ostatnio zmieniony piątek, 7 września 2012, 07:39 przez korbek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
balth
Posty: 3193
Rejestracja: czwartek, 20 grudnia 2007, 13:09
Model i rocznik moto.: K1300R15
Województwo: W-mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: balth » piątek, 7 września 2012, 06:57

ostry pisze:[..]
Ja właśnie za biedny jestem aby dwa razy kupować ;)
[..]


też tak uważam. raz ale na lata.
bye

balth

Awatar użytkownika
piontek
Posty: 3858
Rejestracja: środa, 9 kwietnia 2008, 18:51
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2002
Województwo: B-podlaskie
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: piontek » sobota, 8 września 2012, 01:02

Toya i Yato. Niby te same literki a pierwsze najwyżej do mebli z Ikei się nadają, a drugie niektórzy polecają do warsztatów.
Złe narzędzie niszczą urządzenia. Mi udało się połamać klucz imbusowy przy odkręcaniu kierownicy. Udałem się do Intercars (dojście cenowe) i kupiłem fachowe. Nawet nie drgnęły przy dokręcaniu. A jak już o IC (lub IM), to właśnie mają "promocję" na narzędzia warsztatowe motocyklowe.
Jeśli masz uwagę do mnie, a nie do treści związanych z wątkiem - wpisz ją w "Uwagi do Piontka". Czyli tu:
http://yamahaxjrclub.pl/viewtopic.php?t=2487

thomy

Postautor: thomy » niedziela, 7 kwietnia 2013, 12:15

pytanie do fachowców taki klucz dynamo będzie ok?zastosowanie domowe,koła,napęd, zbieram sie już do tego lata a zawsze mi mówią po co tak mocno doj...ś? :-) ,czy za tą kase posluży?

http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny ... 54706.html

Awatar użytkownika
ivo
Posty: 436
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 12:02
Model i rocznik moto.: GSX 1400
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Lubań

Postautor: ivo » niedziela, 7 kwietnia 2013, 12:37

Thomy firma dobra więc narzędzie długo posłuży.Bardziej przydatny byłby klucz w zakresie od 10 do 150 Nm.Kiedyś BETA miała taki w swojej ofercie.Ja mam osobiście firmy SATA i też dają radę.
J....ć stare baby :)

Awatar użytkownika
Holender
Posty: 1796
Rejestracja: sobota, 14 maja 2011, 19:18
Model i rocznik moto.: XJR 1300 RP10 2005
Województwo: K-małopolskie
Lokalizacja: Olkusz

Postautor: Holender » niedziela, 7 kwietnia 2013, 13:23

Firmę mogę z czystym sumieniem polecić, kumpel ma sporo z ich oferty a i ja też zakupiłem śrubokręt udarowy, dzięki któremu odkręciłem śruby mocujące tarcze hamulcowe. Sprzęt jest O.K.
And any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Awatar użytkownika
mariuszdg
Posty: 3531
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 18:07
Model i rocznik moto.: XJR1300 '07, SPEED TRIPLE R94
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: mariuszdg » niedziela, 7 kwietnia 2013, 16:25

ja proponuję poszukać jakiegoś wyskalowanego do mniejszych momentów (powiedzmy od 0 do 30-40Nm). Osobiście największy problem miałem ze zrywaniem gwintów przy małych siłach. Koło jak dociągniesz to co najwyżej ciężko się będzie odkręcać, a taki filtr oleju to już można zepsuć, nie wspominając np. o świecach żarowych w diesel'ach.
"Kto drogi prostuje ten w lesie nocuje..."

thomy

Postautor: thomy » niedziela, 7 kwietnia 2013, 16:57

tak jak napisał ivo od 10 do 150 byłby najlepszy bo koło to tak ze 100N,tym to bedzie komfort na 1/2 a i tak mniejszy by sie przydał,tak pytalem pod kątem firmy produkującej i cenie :-)

Awatar użytkownika
korbek
Posty: 536
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2010, 13:04
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2008
Województwo: S-śląskie

Postautor: korbek » niedziela, 7 kwietnia 2013, 17:16

Taki "uniwersalny" klucz, zapewne 1/2, przy przykręcaniu z małą siłą nie będzie należał do najwygodniejszych. Ja chyba będę uderzał w taki zestaw:
- http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny ... 70309.html
- http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny ... 66235.html
a kiedyś w razie potrzeby coś większego i będzie komplet :)

Awatar użytkownika
ivo
Posty: 436
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 12:02
Model i rocznik moto.: GSX 1400
Województwo: D-dolnośląskie
Lokalizacja: Lubań

Postautor: ivo » niedziela, 7 kwietnia 2013, 18:46

Korbek masz rację,ciężko trafić jeden klucz o tak rozpiętym momencie.Ja też mam trzy-1/4,3/8 i 1/2.Ostatnio widziałem elektroniczną przystawkę z wyświetlaczem do zwykłej grzechotki.Moment w zakresie 0-210 Nm i cena na poziomie 200 zł.
J....ć stare baby :)

Awatar użytkownika
Unfamiliar
Posty: 1449
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2012, 13:34
Model i rocznik moto.: XJR 1300 2007
Województwo: S-śląskie
Lokalizacja: PL

Postautor: Unfamiliar » niedziela, 7 kwietnia 2013, 20:13

Pytałem o te elektronikę na przystawce - podobno problem z kalibracją ma...

Podpisując się pod przedmówcami polecam raczej na początek niskie zakresy (do 40 Nm), bo tu najłatwiej przewalcować gwint.
1/4 da radę bez problemu, a nakładka na 1/2 kosztuje grosze. Przy takich siłach styknie.
***** ***


Wróć do „Z kluczem w ręku.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości